Jarmuż? Brzyyydal!
A jednak i mięsożerca się skusił, zjadł ze smakiem i prosił o więcej. Tak, tak. Więcej jednak nie było, oszukałam i jego i siebie. Przynajmniej teściowie się załapali, aczkolwiek na ilość również żenującą. Wrócę do tego przepisu niebawem, może nawet szybciej niż planuję. Jest zajebisty i tyle.
Na zdjęciu może wyglądają na giganty, ale takimi nie były, talerz jest po prostu skromnych rozmiarów.
Miary objętości na blogu:
szklanka 250 ml, łyżeczka 5 ml, łyżka 15 ml.
Składniki:
ciasto na pierogi:
1,5 szklanki mąki pszennej (ja używam poznańskiej)
pół szklanki gorącej wody
2 łyżki oleju
szczypta soli
farsz:
300 g jarmużu
200 g białego sera (ja użyłam półtłustego)
3/4 szklanki wody
1 cebula
2 ząbki czosnku
szczypta gałki muszkatołowej
sól
pieprz
olej rzepakowy
(przepis na około 30 pierogów)
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól, olej i wodę. Wyrabiamy ciasto tak długo, aż zacznie być gładkie i sprężyste. Jeżeli ciasto za bardzo się klei do rąk, można dodać trochę więcej mąki. Wyrobione ciasto wkładamy do folii spożywczej i odstawiamy na 30 minut.
Jarmuż myjemy, pozbywamy się twardych łodyg, drobno szatkujemy (polecam wspomóc się robotem kuchennym). Na patelni podsmażamy drobno pokrojoną cebulę i rozdrobniony czosnek, dodajemy jarmuż, smażymy 3 minuty. Po tym czasie wlewamy wodę i podgotowujemy jarmuż (na średnim ogniu, do maksymalnego odparowania wody). Jarmuż studzimy, dodajemy do niego ser, doprawiamy solą, gałką muszkatołową i świeżo zmielonym pieprzem, mieszamy. Ciasto na pierogi rozwałkowujemy na grubość mniej więcej 2 mm. Jeżeli się klei do blatu, można podsypać odrobiną mąki. Szklanką wycinamy kółka z ciasta i nakładamy po pełnej łyżeczce farszu. Zlepiamy dokładnie brzegi. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie, około 1 minutę od wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy z jogurtem naturalnym.
Podobne przepisy:
Pierogi z białą kiełbasą i ziemniakami
Pierogi z czerwoną soczewicą, kiszoną kapustą i grzybami
Pierogi z ziemniakami, ziołami i fetą
Pierogi z mięsem z rosołu i kaszą jęczmienną
Pierogi ruskie
Pierogi z kaszą gryczaną i białym serem
1 komentarzy
Jak dawno jadłam pierogi! Muszę je zrobić. 🙂
https://jaglusia.wordpress.com/