Chlebek dyniowy

przez Kardamonowy

Jakiś czas temu postanowiłam upiec pierwszy w życiu chlebek bananowy. I powiem Wam, że byłam zachwycona. Wcześniej miałam ochotę się trochę przyczepić do nazwy, no bo co ma wspólnego słowo „chlebek” z tym konkretnym wypiekiem, ale dobra, poczytałam tu i ówdzie i zaniechałam. To wymysł Amerykanów – banana bread. Nie ma więc co się rozwodzić na ten temat.
Upiekłam więc cudowny chlebek bananowy, który wciągnęłyśmy z Tolą w ekspresowym tempie. Wiedziałam, że ten wejdzie na stałe do naszego menu, niedługo pewnie przepis pojawi się na blogu. Potem zaczęłam kombinować z dynią. Narobiłam dość sporej ilości puree, musiałam więc je do czego zużyć. I wykombinowałam, że poszukam na anglojęzycznych stronach przepisu na odpowiednik chlebka, ale z dynią. Przeglądałam masę przepisów i spośród wszystkich wybrałam ten, którym chcę się z Wami podzielić. Przepis jest stąd: livewellbakeoften.
Chlebek dyniowy wyszedł i d e a l n y. Puszysty, ale jednocześnie bardzo wilgotny. Tak samo dobrze smakował zaraz po upieczeniu, jak dwa dni później. Nie sugerowałam się w 100% oryginalnym przepisem, bo ciasto było upieczone głównie z myślą o mojej córce. Zrezygnowałam więc z masy przypraw, jakie były w oryginale. Były w nim gałka muszkatołowa, cynamon, imbir, goździki. Nie wiem czy Tola by to ogarnęła. Kolejny zrobię chyba jednak konkretnie z myślą o dorosłych. Jak się okaże, że jest jeszcze lepszy, poprawię dzisiejszy przepis. Póki co publikuję wersję dla każdego.
A, w sumie jeszcze nieznacznie zmieniłam proporcje. Dałam mniejszą ilość oleju i większą maślanki. Ostatni przepis z chlebka bananowego był dla mnie trochę za tłusty. Bojąc się, że dyniowy wyjdzie tak samo tłusty, zmniejszyłam ilość tłuszczu. I klasycznie cukru :). Wyszło naprawdę super.
Baaardzo polecam Wam ten przepis. Zapiszcie go sobie koniecznie.


Miary objętości na blogu:
szklanka 250 mlłyżeczka 5 mlłyżka 15 ml.
Składniki:
210 g mąki pszennej tortowej
100 g cukru pudru
50 g brązowego cukru
1 szklanka puree z dyni
100 ml oleju (ja użyłam rzepakowego)
80 ml maślanki
2 duże jajka
ćwierć łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
pół łyżeczki proszku do pieczenia

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni.
W jednej misce mieszamy mąkę, cynamon, sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia.
W drugiej łączymy jajka z puree, olejem, cukrem pudrem, brązowym cukrem i maślanką. Mokre składniki łączymy z suchymi, mieszamy tylko do połączenia składników.
Kekskówkę lekko smarujemy olejem, wykładamy ją papierem do pieczenia, wlewamy do niej ciasto i wkładamy do piekarnika na jakieś 50 minut (lub do suchego patyczka). Ciasto wyciągamy od razu z piekarnika, studzimy.
Keksówka w jakiej piekłam ciasto ma wymiary 21×11 cm.

Podobne przepisy:
Ciasto dyniowe z czekoladą i orzechami
Ciasto dyniowe z jabłkami
Ciasto dyniowe z polewą z białej czekolady

Komentarze

* Wstawiając komentarz zezwalasz na użycie Twoich danych osobowych w celu jego publikacji na stronie. Twój e-mail nie będzie widoczny.

Zobacz również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności