Leczo z dynią i kiełbasą

przez Kardamonowy

I oczywiście papryką, która jest podstawą każdego leczo. Tym razem do potrawy użyłam czerwonej i zielonej. I pominęłam cukinię. Wyszło naprawdę pysznie.
Skąd pomysł na dzisiejszą potrawę? Na jednej z moich fejsbukowych grup zapytam o pomysły na potrawy z dyni. Zależało mi na czymś nie do końca oczywistym. Racuchy, ciasta, to już było. Jedna z dziewczyn zaproponowała leczo. I to było to czego szukałam. Proste, jednocześnie nieoczywiste.
Podstawą dobrego leczo jest oczywiście papryka (nie, nie kiełbasa i cukinia). Obecnie mamy sezon na to warzywo, więc i czas na leczo jest idealny. Do wyboru, do koloru. Tak jak napisałam Wam na początku posta, u mnie stanęło na czerwieni i zieleni. W związku z tym, że dynia jest koloru pomarańczowego, zrezygnowałam z tego koloru papryki. I tak, wiem, że to nie kolor papryk ma główne znaczenie w potrawie, a jej smak. Bo tak jak wiadomo każda papryka smakuje odrobinę inaczej. I każda z nich dodaje czegoś innego w jednej konkretnej potrawie.
Kiełbasa. Najlepsza będzie lekko podsuszana, nie tam żadne śląskie i podwawelskie. I pamiętajcie żeby porządnie ją przesmażyć, to też ma wpływ na smak. Ja mam dostęp do naprawdę dobrej jakości kiełbasy, która jest droższa niż wyżej wymienione, ale cóż, za lepszą jakość trzeba zapłacić więcej.
A, jeszcze jedna ważna sprawa. Przesmażanie mielonych papryk. To uskuteczniam już od wielu, wielu lat. Przy okazji przeróżnych potraw, nie tylko tej dzisiejszej. Ta dodatkowa czynność powoduje, że z przyprawy wydobywa się jeszcze więcej aromatu. Ważne jednak, żeby nie przesmażać ich za mocno i za długo, żeby nie zgorzkniały. Wystarczy paręnaście sekund, a potrawa naprawdę wyjdzie jeszcze smaczniejsza, jeszcze bardziej aromatyczna.
Jeżeli macie do przerobienia jakąś dynię, polecam uszczknąć z niej kawałek i dołożyć do starego, poczciwego leczo. Nie zawiedziecie się.
Smacznego.


Składniki:
350 g obranej dyni pokrojonej w średnią kostkę
300 g kiełbasy
1 czerwona papryka
1 zielona papryka
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 szklanka passaty pomidorowej
pół szklanki wody (lub więcej)
pół łyżeczki słodkiej mielonej papryki
pół łyżeczki wędzonej mielonej papryki
ćwierć łyżeczki ostrej mielonej papryki (lub więcej, według preferencji)
1 czubata łyżeczka suszonego oregano lub suszonego czosnku niedźwiedziego
sól 
pieprz
oliwa lub olej rzepakowy (opcjonalnie)
(przepis na 4 porcje)  

Kiełbasy kroimy w cienkie plasterki, wrzucamy na patelnię, lekko rumienimy. Jeżeli są z małą ilością tłuszczu, możecie do nich dodać trochę oliwy lub oleju rzepakowego.
Papryki myjemy, kroimy wzdłuż na pół, wycinamy z nich gniazda nasienne, kroimy w większą kostkę. Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek w plasterki.
Do przesmażonej kiełbasy dodajemy świeżą paprykę, smażymy wszystko na wolnym ogniu około 3 minuty, często mieszając. Następnie dorzucamy do tego dynię, cebulę i ząbki czosnku. Wszystko smażymy na wolnym ogniu kolejne 10 minut. Od czasu do czasu mieszamy.
Pod koniec dosypujemy do tego mielone papryki, smażymy wszystko paręnaście sekund.
Do kiełbasy wrzucamy passatę, wodę, oregano/czosnek niedźwiedzi, mieszamy i gotujemy bez pokrywki około 10 minut lub do miękkości warzyw, od czasu do czasu mieszamy, żeby sos pomidorowy porządnie się wysmażył. Pod koniec gotowania doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem.

Podobne przepisy:
Leczo z kiełbasą, cukinią i papryką
Pieczone leczo
Leczo z habanero
Leczo z mięsem mielonym
Leczo z chorizo
Wegetariańskie leczo z fasolką szparagową
Wegetariańskie leczo z oliwkami
Leczo z papryką i kiełbasą
Leczo z kiełbasą, papryką i fasolką szparagową

Komentarze

* Wstawiając komentarz zezwalasz na użycie Twoich danych osobowych w celu jego publikacji na stronie. Twój e-mail nie będzie widoczny.

Zobacz również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności