Dziś przepis prawie zwyczajny. Jak już widzicie po tytule, do klasyki dorzuciłam białe wino. Czy było tam potrzebne? Zupełnie nie. W lodówce stało otwarte półwytrawne wino. Nie jestem fanem tego typu trunków, więc nie miałam ochoty go pić (wina lubię, ale zdecydowanie wytrawne). Nie miałam ochoty także po prostu go wylać. Od jakiegoś czasu przymierzałam się do potraw, do których mogłabym go użyć. I ciągle się nie składało. I parę dni temu się złożyło.
Pomyślałam, że ugotuję gulasz wieprzowy. Spodziewałam się, że wyjdzie smaczniejszy niż taki zupełnie klasyczny. Wino zawsze oddaje trochę smaku potrawie. I powiem Wam szczerze, dawno nie jadłam tak aromatycznego gulaszu. Nie był jakiś ąę, nie nie. Był zwyczajny, ale dodatkowo bardzo bardzo smaczny.
A, przypomniało mi się coś jeszcze. Bazą tego przepisu był mój przepis na gulasz wieprzowy z cydrem. To on mnie tak naprawdę zainspirował to zrobienia tej samej potrawy, tylko że z białym winem. Na dole macie linka do niego, możecie sobie zerknąć.
Gulasz zjadłam z bardzo klasycznymi dodatkami – kaszą gryczaną i ogórkami konserwowymi.
Składniki:
600 g łopatki wieprzowej
2 ząbki czosnku
1 cebula
1 mała marchewka
1 mały korzeń pietruszki
300 ml półwytrawnego białego wina
300 ml wody
1 liść laurowy
2 ziarna ziela angielskiego
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka przecieru pomidorowego
pół łyżeczki mielonej słodkiej papryki
pół łyżeczki poszatkowanej natki pietruszki
sól
pieprz
olej rzepakowy
Wieprzowinę kroimy w grubą kostkę, doprawiamy papryką, solą, pieprzem, dodajemy rozdrobniony czosnek, dokładnie mieszamy i odstawiamy na minimum godzinę.
Marchewkę i pietruszkę kroimy w półplasterki, cebulę w drobną kostkę. Warzywa smażymy (w garnku, w którym będziemy gotować gulasz) na oleju do zrumienienia, około 3 minuty.
Mięso oprószamy mąką i smażymy na patelni (na odrobinie oleju), na mocnym ogniu, także do zrumienienia. Polecam Wam smażyć mięso partiami. Jeżeli wszystko wrzucicie naraz na patelnię, mięso puści sok i zacznie się gotować, a nie o to chodzi.
Usmażone mięso przekładamy do garnka z warzywami. Na patelnię wlewamy wodę, czyścimy ją z resztek, które zostały ze smażenia i całą jej zawartość wlewamy do garnka z mięsem.
Dodajemy do tego liść laurowy, ziele angielskie, wino, przecier, mieszamy. Garnek zamykamy pokrywką i wszystko gotujemy około 45 minut. Jeżeli płyny za bardzo wyparowały, można dolać więcej wody. Mięso jest gotowe, kiedy się rozpada.
Na koniec doprawiamy wszystko solą i świeżo mielonym pieprzem.
Z gulaszu wyciągam mięso, liście i ziele. Wszystko miksujemy aż do uzyskania gładkiego sosu. Sos przelewamy do garnka, dodajemy z powrotem do niego mięso, zagotowujemy. Jeżeli gulasz wyszedł za rzadki, gotujcie go chwilę bez pokrywki. Jeżeli za gęsty dodajcie odrobinę wody.
Przed podaniem gulasz posypujemy natką pietruszki.
Podobne przepisy:
Gulasz wołowy z papryką
Bogracz
Gulasz wieprzowy z cynamonem
Gulasz wołowy z Guinnessem
Gulasz wieprzowy z cydrem
Gulasz wieprzowy z papryką i ogórkiem kiszonym
Gulasz węgierski