Od jakiegoś czasu częściej kupujemy jarmuż. Nie jestem jakąś jego wielką fanką, ale nie wszystko co przerabiam musi mnie oczarowywać. Podobno jest bardzo zdrowy, więc staram się go przemycać tam i tu. Z ostatniej partii zrobiłam chipsy, koktajl i hummus. Z poprzedniej – pesto. Chipsy trochę zjarałam, więc z tą zdrowotnością to bardzo średnio. Nie było więc mowy o zdjęciach i publikacji. Muszę poprawić przepis, wtedy zrobię zdjęcie i opublikuję go na Kardamonie. Koktajle zawsze są ok (możecie sobie przejrzeć bloga, mam parę propozycji dla Was), hummus też wjechał na bloga parę dni temu, z łatwością go znajdziecie. No i pesto. Hm… Było ok, ale niczego nam nie urwało. Jarmuż sam w sobie nie ma jakiego wybitnego smaku. Pesto z natki czy bazylii zawsze jest aromatyczne. W jarmużu ciężko mi znaleźć to coś. I niby dodałam do niego prażone ziarna, jest parmezan, dobrej jakości oliwa. Jest poprawnie i tyle.
Z czym je zjedliśmy? Z makaronem, po prostu. To jedna z tych potraw, którą robię wtedy, gdy nie mam czasu i pomysłu na obiad. W domu najczęściej mam jakąś zieleninę, z której mogę pesto zrobić. Tym razem stanęło na jarmużu, który częściej u nas gości.
Do czego je jeszcze dodać? Poza makaronami, lubię dodawać je do ryb i owoców morza, do zup, do sałatek, do potraw z grilla. Pod przepisem wpiszę Wam parę propozycji dań z pesto właśnie. Normalnie wpisuję tam podobne przepisy, ale dzisiaj zrobię wyjątek. Może ktoś z Was czymś się zainspiruje. Są to przepisy z różnymi rodzajami pesto, nie musicie ograniczać się jedynie do tego z jarmużem. Nawet nalegam, żeby tego nie robić :).
Róbcie więc pesto zdrowie. Różne. Zdecydowanie.
Składniki:
1 szklanka drobno posiekanych liści jarmużu (bez grubych łodyg)
garść pestek słonecznika
garść parmezanu
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka soku z cytryny
4 łyżki oliwy extra virgin (lub więcej)
sól
pieprz
Słonecznik prażymy na patelni do zrumienienia. Po ostudzeniu wrzucamy go do blendera. Dorzucamy do niego liście jarmużu, czosnek, sok z cytryny, oliwę, miksujemy na nie do końca jednolitą pastę. Na koniec dodajemy starty parmezan, doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem, mieszamy. Jeżeli pesto wyszło za gęste, dolejcie więcej oliwy.
Przepisy z użyciem pesto:
Makaron z pesto, wędzonym pstrągiem i suszonymi pomidorami
Gęsta pomidorowa z pesto i mozzarellą
Makaron z bobem, pesto i boczkiem
Kasza gryczana z dynią, suszonymi pomidorami i pesto
Sałatka z indykiem, koprem włoskim i pesto
Sałatka z jajkami przepiórczymi i pesto
Polędwica z dorsza z pesto
Leniwe z pesto
Pęczotto z pomidorami i pesto
Makaron z cukinią, pesto i fetą