Kolejny przepis, którym Ameryki nie odkryłam. Nie ma co, klasyka na moim blogu również musi się pojawiać. Ten rodzaj pierogów jest przeze mnie ukochany, najlepszy. Żadne tam z owocami, z czekoladą i innym mięsem. Nie. Pierogi ruskie wymiatają. Wchłonęliśmy ich dzisiaj chyba z pińcet. Przepis prosty. Można spokojnie zrobić podwójną porcję, niezjedzone pierogi zamrozić.
Edit. Ten przepis wrzuciłam 7 lat temu. Parę dni temu postanowiłam, że wrócę do wpisu, przy okazji poprawię zdjęcie. Siedziałam więc w kuchni sporą część dnia, lepiąc pierogi spokojnie, jeden po drugim. Przy każdym myślałam o Ewelinie. Nie będę się wdawać tutaj w szczegóły, dla większości z Was i tak to pewnie bez znaczenia.
Kochana, mam nadzieję, że niedługo tu zajrzysz.
Miary objętości na blogu:
szklanka 250 ml, łyżeczka 5 ml, łyżka 15 ml.
Składniki:
ciasto na pierogi:
3 szklanki mąki pszennej (ja używam poznańskiej)
1 szklanka gorącej wody
3 łyżki oleju
szczypta soli
farsz:
500 g białego sera
500 g obranych ziemniaków
2 średnie cebule
olej rzepakowy
sól
pieprz
(przepis na około 60 pierogów)
Ziemniaki gotujemy do miękkości, następnie tłuczemy je tłuczkiem do ziemniaków. Muszą być aksamitne i bez grudek. Ziemniaki studzimy. Następnie dodajemy do nich ser, dużo soli i jeszcze więcej świeżo mielonego pieprzu. Cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy do zrumienienia. Dorzucamy do ziemniaków. Wszystko dokładnie mieszamy. Farsz gotowy.
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól, olej i wodę. Wyrabiamy ciasto tak długo, aż zacznie być gładkie i sprężyste. Jeżeli ciasto za bardzo się klei do rąk, można dodać trochę więcej mąki. Wyrobione ciasto wkładamy do folii spożywczej i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie, rozwałkowujemy ciasto na grubość mniej więcej 2 mm. Szklanką wycinamy kółka z ciasta i nakładamy po pełnej łyżeczce nadzienia. Zlepiamy dokładnie brzegi. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie, około 1 minutę od wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy z jogurtem lub podsmażoną cebulą. Ja dorzuciłam jeszcze odrobinę dymki.
Podobne przepisy:
Pierogi z białą kiełbasą i ziemniakami
Pierogi z czerwoną soczewicą, kiszoną kapustą i grzybami
Pierogi z ziemniakami, ziołami i fetą
Pierogi z serem i jarmużem
Pierogi z mięsem z rosołu i kaszą jęczmienną
Pierogi z kaszą gryczaną i białym serem
2 komentarze
Zakochałam się w Twoim blogu! Cudowne przepisy i wszystko wydaję się takie proste! Dziś robię klopsy z musztardą, ale na weekend koniecznie pierogi! 🙂
Cudownie! Dziękuję bardzo :). Naprawdę staram się publikować w miarę przystępne przepisy. Cieszę się, że ktoś do docenia. Uściski!