Sałatka z tortellini, brokułem, szynką i sosem czosnkowym

przez Kardamonowy

Pyszna. Raczej nie w moim stylu, więc nie powstała z moich przemyśleń. Od tego typu sałatek mam kumpelę, która nigdy nie zawodzi. Karo to zawsze cudowne źródło inspiracji. Wiecie, że mnie bardziej rajcują zielone sałatki, majonezowe też, a jakże, ale raczej bez mącznych dodatków, rzadko też używam do nich gotowanych warzyw. A to błąd jak widać, bo sałatka z tortellini, brokułem, szynką i sosem czosnkowym to czyste złoto.

Sałatkę zrobiłam już dwukrotnie przez ostatnie dwa tygodnie. I jak byłaby potrzeba, zrobiłabym ponownie. Zostawię ją jednak na jakąś urodzinową imprezę, może podam ją w najbliższe Święta Wielkanocne. Jestem przekonana, że nie pozostanie po niej nawet okruszek.

W dzisiejszym przepisie wylądowała także najprawdziwsza feta i kukurydza. To wszystko pięknie ze sobą gra. Do przepisu użyłam tortellini ze szpinakiem i ricottą, ale inne też świetnie się sprawdzą. Pierwszą wersję zrobiłam bez prażonego słonecznika, drugą z, i ta druga była najnormalniej w świecie lepsza. Do całości dodałam jeszcze świeże zioła, które pięknie uzupełniają smak sałatki. Następnym razem może dodam do niej szczypiorek. Majonez? Wiadomo jaki :). I jogurt naturalny, ale nie grecki, bo ten byłby trochę za gęsty. Bo tortellini po czasie wchłania wilgoć i dobrze, żeby sos nie był za gęsty.

Smacznego. I do następnego. Wrócę do Was w najbliższy poniedziałek.
Cześć.


Jak zrobić sałatkę z tortellini, brokułem, szynką i sosem czosnkowym?

Składniki:
1 brokuł
400 g tortellini (ja użyłam tych z lodówki, ze szpinakiem i ricottą)
150 g szynki wędzonej
150 g fety (potem owczo-kozią)
pół puszki kukurydzy
1 czerwona cebula
1 łyżeczka poszatkowanego koperku
1 łyżeczka poszatkowanej natki pietruszki
2-3 łyżki ziaren słonecznika
2 łyżki majonezu (lub więcej)
2 łyżki jogurtu naturalnego (lub więcej)
2 ząbki czosnku
sól
pieprz

Z brokuła odcinamy różyczki, wrzucamy je na osolony wrzątek i gotujemy dosłownie chwilę. Brokuł powinien być al dente. Ważne żeby po jego odcedzeniu wyłożyć go na ręcznik papierowy, żeby pozbyć się z niego resztek wody.
Tortellini gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Słonecznik prażymy na suchej patelni do zrumienienia.
Szynkę kroimy w paski, cebulę w drobną kostkę, fetę w kostkę – wszystko wrzucamy do miski.
Dodajemy do tego poszatkowany koperek i natkę pietruszki, ugotowane różyczki brokuła, ugotowane tortellini, podprażony słonecznik, kukurydzę, rozdrobnione ząbki czosnku, wlewamy majonez i jogurt naturalny. Doprawiamy solą, a także świeżo zmielonym pieprzem.
Wszystko dokładnie, ale delikatnie ze sobą mieszamy.
Sałatkę najlepiej zjeść zaraz po zrobieniu.

Inne sałatki z tortellini:
Sałatka z tortellini, rzodkiewkami, kukurydzą i fetą
Sałatka z tortellini, szynką, porem i serem pleśniowym
Sałatka z tortellini, rukolą, suszonymi pomidorami i słonecznikiem
Sałatka z tortellini, ogórkami, papryką i kukurydzą
Sałatka z tortellini, pesto i fetą
Sałatka z tortellini i ogórkiem

Komentarze

* Wstawiając komentarz zezwalasz na użycie Twoich danych osobowych w celu jego publikacji na stronie. Twój e-mail nie będzie widoczny.

Zobacz również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności