Tak jak Wam wczoraj napisałam, dziś wrzucam przepis na sałatkę. Nie jestem jakimś wielkim fanem sałatek z mięsiwem, które są dodatkiem do mięsiwa, ale ta jest tak pyszna, że musiała się pojawić na blogu. Z tego co pamiętam pierwszy raz jadłam ją rok temu. Po paru kęsach od razu zapytałam co i jak. Zapisałam cały przepis, który przeleżał sobie okrągły rok. I kiedy już wiedziałam, że dzisiaj jest akcja grill, wiadomym było jaka sałatka wyląduje na stole. Poza oczywiście tymi ze świeżymi warzywami. Oczywiście.
Sałatka z ziemniakami, boczkiem, ogórkami małosolnymi i rzodkiewkami to cudo, które zaserwowała mi moja osiedlowa kumpela. Mam na dzielni dwa takie gagatki, które są dla mnie często kulinarną inspiracją. W ogóle nasza grupa na WhatsAppie nazywa się „Ino o żarciu” haha. Chyba nic więcej nie muszę dodawać.
Połączenie składników w tej sałatce jest naprawdę w punkt. Młode ziemniaki i smażony boczek – wiadomo. Letnie ogórki małosolne i rzodkiewka. Do tego dużo ziół i sos na bazie majonezu, musztardy i jogurtu naturalnego. Nie wiem czy jest potrzeba dodawania czegokolwiek więcej. Jak dla mnie zupełnie nie.
Sałatka z ziemniakami, boczkiem, ogórkami małosolnymi i rzodkiewkami leży sobie na blacie w kuchni i widzę jak na mnie patrzy. Przechodzę koło niej co chwilę i skubię kawałek po kawałku. To chyba czas żeby zamknąć ją w słoik i odstawić do lodówki. Musi w końcu przetrwać do wieczora. Jest przepyszna, a przecież smaki w niej nie do końca się jeszcze połączyły. Strach się bać co będzie za parę godzin.
A teraz lecę macać foccacie, będzie jako dodatek do grilla.
Miłego. I smacznego.

Jak zrobić sałatkę z ziemniakami, boczkiem, ogórkami małosolnymi i rzodkiewkami?
Składniki:
12 średnich młodych ziemniaków
250 g wędzonego boczku
4 ogórki małosolne
pęczek rzodkiewki
2 łodygi dymki (biała i zielona część)
mały pęczek koperku
2 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu naturalnego
1 łyżka musztardy
sól
pieprz
Ziemniaki gotujemy w mundurkach do miękkości, odcedzamy je i na chwilę odstawiamy.
Do dużej miski wlewamy majonez, jogurt naturalny, musztardę, dodajemy sól i świeżo mielony pieprz, mieszamy do połączenia składników.
Boczek kroimy w małą kostkę i obsmażamy (bez oleju) do lekkiego zrumienienia.
Ugotowane, jeszcze ciepłe ziemniaki, obieramy, kroimy w dużą kostkę i wrzucamy do miski z sosem. Dodajemy do nich boczek, pokrojone w półplasterki ogórki małosolne, pokrojone w mniejsze kawałki rzodkiewki, a także poszatkowany koperek i dymkę.
Wszystko mieszamy, doprawiamy jeszcze raz solą i pieprzem, jeżeli jest taka potrzeba. Wkładamy do lodówki na minimum 30 minut.
Podobne przepisy:
Sałatka ziemniaczana z patisonami
Sałatka ziemniaczana z ziołami
Sałatka ziemniaczana z ziołami i sosem tatarskim
Sałatka ziemniaczana z ogórkami kiszonymi
Sałatka z ziemniakami, ziołami i musztardą francuską
Sałatka z ziemniakami, porem i ogórkami konserwowymi
Sałatka z ziemniakami i fetą
Sałatka z młodymi ziemniakami i ogórkami małosolnymi