Aroniówka

Parę dni temu zostałam zasypana pytaniami czy na blogu będą alkohole. Będą, będą. Pierwszy przepis już dziś. Dodatki, według własnych upodobań. Z nalewkami jest tak, że trzeba cierpliwie czekać aż się przegryzą, próbować kombinacji smakowych, nie spieszyć się. 


Składniki:

5 kg aronii
3 litry spirytusu
1,5 – 2 litry wody przegotowanej lub źródlanej
płynny miód
dodatki: laski wanilii, laski cynamonu, goździki, imbir, suszone śliwki, rodzynki, suszone żurawiny – wg uznania

Jeżeli chcemy się pozbyć goryczy aronii, można owoce wcześniej zamrozić, ja tego nie robię. Umyte i oczyszczone owoce zalewamy spirytusem i wodą (zacznijcie od 1,5 l wody, zawsze zdążycie później dolać więcej, jak będzie taka potrzeba). Do baniaka, w którym znajdują się owoce, dorzucamy dodatki. Ja zapodałam 3 laski wanilii i małą paczkę suszonych śliwek.
Po 4 tygodniach odcedzamy, owoce wyrzucamy  (lub, jeżeli mamy na nie pomysł – zostawiamy :)), dodajemy do baniaka na początek 200 g miodu, mieszamy, zostawiamy na tydzień, znowu 200 g miodu, próbujecie czy nalewka jest dla Was wystarczająco słodka, jak nie, znowu miód, mieszamy – i tak do oporu. Nalewka będzie dobra już po miesiącu (od ostatniego słodzenia), ale czym dłużej postoi tym lepiej.
Ja słodzę minimalnie lub wcale, wolę wytrawne nalewki.